– na rozdíl od magnetických pevných disků neobsahuje pohyblivé mechanické části
– vysoká odolnost vůči otřesům, nehlučnost, nižší spotřeba elektrické energie a vyšší přenosová rychlost
Historie SSD
První SSD disk byl vyroben již v roce 1976, ale trvalo dlouhých 35 let, než se cena dostala na takovou úroveň, aby bylo možné masivní rozšíření. V prvopočátku byla schopná zaplatit takto vysokou cenu, podobně jako u jiných nejmodernějších technologií, pouze armáda. Armáda a kosmické projekty byli také zákazníci, kteří potřebovali paměti fungující v jakékoliv nadmořské výšce (pro letectví), a zároveň v kritické situaci umožňující jednoduše a rychle zlikvidovat data na datovém nosiči. Všechny tyto vlastnosti elektronická jednotka SSD splňovala.
Charakterisktika
SSD postupem času nahrazují pevné disky a umožnily řadu nových aplikací, jako digitální fotoaparáty a kamery, mobilní telefony, GPS a podobně, často ve tvaru paměťových karet. Používají stejné rozhraní SATA, pro vyšší přenosové rychlosti PCI-Express, popřípadě ATA v rozhraní PCMCIA, ExpressCard a podobně (tj. stejný konektor i typ komunikace).
SSD vs. HDD
+ mnohem rychlejší než HDD
+ velmi tichý chod
– vysoká cena
+ odolnost vůči otřesům
– kratší životnost
– komplikace s uloženými daty při poškození disku
nízká rychlost –
vysoká hlučnost –
nízká cena +
malá odolnost vůči otřesům –
delší životnost +
data se většinou ještě dají zachránit +
Formáty SSD
SATA SSD
SATA (Serial ATA) je označení pro počítačovou sběrnici využívanou k připojení vysokokapacitních zařízení, jako jsou HDD a SSD disky. V dnešní době se používá SATA revize 3.0 (SATA 6 GB/s), která nabízí datovou propustnost až 600 MB/s. SATA využívá ke komunikaci starší rozhraní AHCI, které je však dostačující.
NVMe SSD
NVMe (NVMExpress ) je novější rozhraní navržené k využití výhod flash paměti použité v SSD. Dokáže tak využít super nízké latence a vysoké propustnosti dat při připojení přes PCIe nebo M.2. Díky tomu lze dosáhnout propustnosti až 16 GB/s.
Proti tomu AHCI (používané u SATA) dosáhne rychlosti maximálně 600 MB/s. Navíc je NVMe rozhraní schopné zvládat 65 000 řad o 65 000 příkazech v každé z nich (AHCI 1 řada o 32 příkazech). Díky tomu je možné využít vícejádrové procesory ke zvýšení objemu zpracovaných dat i rychlosti jejich zpracování.
PCIe SSD
PCIe, PCI-E (PCI–Express) se využívá k připojení grafických karet, zvukových karet a SSD disků. Dnes se používá PCI Express 3.0 a 4.0. Postupně se dočkáme i PCI Express 5.0. Existují typy ×1, ×4, ×8 a ×16, které dosahují rychlostí 1, 4, 8 nebo 16 GB/s.
PCIe je společně s M.2nejrychlejší možností pro připojení SSD. Jsou však oproti SATA dražší a vaše základní deska musí obsahovat dostatečný počet PCIe slotů.
M.2 SSD
M.2 je nejmodernější rozhraní, které používá několik typů sběrnic pro připojení k počítači. Patří mezi ně PCIe 3.0, PCIe 4.0, SATA 3.0 a USB 3.0. M.2 má vlastní tvar i konektor, a musí ho tak obsahovat i vaše základní deska, což je však již několik posledních let bráno jako standard.
Disk s rozhraním M.2 je ve své podstatě flash pamětí, tedy destičkou s připájenými prvky a důležitýmisoučástmi. Jednotlivé moduly, ať už disky, či jiné, mají odlišný tvar, a to podle svého číselného označení, které ve svém názvu ukrývá jejich šířku a délku. Ty menší jsou pochopitelně využívány v noteboocích, ty větší se pak bez problému vejdou do stolních počítačů. Nejtypičtější je M.2 2280 se šířkou 22 mm a délkou 80 mm.
Konfigurace SSD disku
Velikost a tvar každého zařízení je z velké části ovlivněn velikostí a tvarem součástí použitých k jeho vytvoření. Tradiční HDD a optické mechaniky jsou navrženy jako rotující plotny nebo optické disky spolu s vnitřním vřetenovým motorem. Pokud je SSD tvořen vzájemně propojenými integrovanými obvody a konektorem rozhraní, pak již není jeho tvar omezen na tvar pro otočné disky.
Některá řešení pro ukládání do pevných disků přicházejí do širšího šasi, které může mít dokonce podobu rackového držáku s množstvím SSD disků uvnitř. Ty by mohly být připojeny ke společné sběrnici uvnitř šasi a zvenčí pak připojeny pomocí jednoho konektoru.
Vybrat SSD nebo HDD?
SSD disky jsou sice mnohem rychlejší a spolehlivější, ale taky mnohem dražší než klasické pevné disky. Proto je nejlepší použít SSD na operační systém, aplikace a hry, a HDD jako úložiště na data (fotky, filmy, popř. nenáročné aplikace), vzhledem k tomu, že déle vydrží.