Kompaktní disk

– zkratka „CD“ (Compact Disc)

– optický disk určený pro ukládání digitálních dat

– data jsou uložena ve stopě na jedné dlouhé spirále začínající ve středu média, která se postupně rozvíjí až k jeho okraji

– stopa může obsahovat digitální zvukovou nahrávku (audio CD) nebo data (CD-ROM)

– na rozdíl od většiny diskových zařízení nejsou data ukládána do soustředných kružnic, ale do jedné dlouhé spirály

– délka celé spirály je zhruba 6 km a hustota dat v ní uložených je konstantní

– běžné CD má průměr 12 cm, existuje ale i menší varianta o průměru 8 cm 

Formáty CD

Různé formáty CD byly postupně specifikovány ve standardech, označovaných anglicky jako „knihy“ různých barev.

Audio CD - red book

Nejstarší formát kompaktního disku. K záznamu zvuku na audio CD se užívá frekvence 44,1 kHz a 16bitový stereofonní záznam bez komprese. V této podobě zabere jedna minuta holého zvukového záznamu 10 584 000 bajtů (cca 10,5 MB).

Tato data jsou totiž navíc zabezpečena protichybovým kódováním FEC (Forward Error Correction), díky kterému je přehrávač schopen opravit určité množství chyb. Tento systém je označován jako CDDA  (Compact Disc Digital Audio).

CD-ROM - yellow book

CD-ROM (Compact Disc Read-Only Memory) je nepřepisovatelné optické záznamové médium fyzicky totožné jako audio CD, formát uložení informací je však přizpůsoben uchování a čtení počítačových dat. Na tomto disku jsou data „vylisována“ od výroby a nejde je tak měnit. Kapacita média může být 650900 MB.

Sektor se skládá z 98 rámců. Každý rámec začíná 24 synchronizačními bity a pak následují 2 bloky s 12 uživatelskými byty a 4 byty CIRC- korekce. Každý bajt začíná trojicí spojovacích nulových bitů a 14bitovým kódem bajtu. Při zakódování nesmí být dvě jedničky vedle sebe. Aby toto nenastalo, při spojování bajtů jsou proloženy 3 spojovacími nulovými bity. Každá sekunda záznamu obsahuje 75 sektorů.

CD-R - orange book

Kompaktní disk s možností zápisu (Compact Disk – Recordable). Jedná se o standardní disk ve tvaru kotouče o průměru 12 cm, někdy i 8 cm. Médium může mít ale libovolný tvar. Kapacita 12 cm disku je stejná jako u běžného disku CD-ROM, tzn. 74 minut audia ve formátu CD-DA nebo 650 MB dat. V současnosti se díky toleranci normy můžeme již setkat pouze s disky o kapacitě 700 MB (80 min).

Princip záznamu spočívá ve změnách odrazivosti reflexního média. Záznam se provádí v mechanikách umožňujících zápis v tzv. vypalovačkách. Při zápisu se pomocí laserového paprsku zahřeje místo na teplotu přesahující 300 °C. Dojde k nevratné změně barvy a toto místo (vroubek) již neodráží laserový paprsek.

Video CD - white book

Video CD je standardní digitální formát k ukládání videozáznamu na CD. Nestihl se však příliš rozšířit, protože byl brzy vytlačen formátem DVD-Video. Dokážou ho přehrát speciální přehrávače, osobní počítače a mnoho DVD přehrávačů. Pro obraz používá kompresi MPEG-1, zvuk je kódován jako MPEG-1 Audio Layer II.

Rozlišení videa352 × 288 px, poměr stran5:4, snímkovací frekvence25 fps, bitrate1150 kbps.

Formát audio kompreseMPEG 1, vzorkovací frekvence 44,1 kHz, bitrate224 kbps.

SACD - scarlet book

SACD (Super Audio Compact Disc) je zvukový nosič vizuálně stejný jako klasický kompaktní disk. Nabízí však mnohem lepší zvukový komfort. Klasické CD nabízí frekvenční rozpětí do 20 kHz, SACD dokáže věrně reprodukovat zvuk až do 100 kHz.

Výhodou nosiče SACD je, že dokáže navíc reprodukovat i prostorový zvuk a díky dvěma vrstvám určeným pro uložení záznamu může nést současně i stejnou stopu jako klasické CD – takové disky pak mohou být přehrávány na jakémkoli CD přehrávači nebo CD mechanice a jsou označovány jako hybridní.